Çene Dolgusu

Çene Dolgusu

Çene estetiği yüzün imajını etkileyen en önemli yerlerden biridir. Çünkü yüzde altın oran denilen bir oran vardır. Örneğin alın bölgesi bir birim, burun bölgesi bir birim iken, alt yüz de bir birim olmalıdır. Çenenin çok uzun ya da kısa olması, önde ya da geride olması bu oranı değiştirir. Son yıllarda bütün dünyanın en sık tercih ettiği estetik ameliyat burun estetiğidir. Çene estetiği ise hemen bunun peşinden gelen en sık tercih edilen müdahalelerden biridir.

Çene estetiği için en sık tercih edilen yöntem ise çene dolgusu yöntemidir. Özellikle çene eşitsizlikleri, asimetriler ya da çene ucu belirginliğinin olmaması, kişinin güçlü yüz yapısı üzerinde negatif etki oluşturabilir. Özellikle estetik olarak değerlendirildiğinde çene ucunun ayrıca ele alınması gerekir. Çünkü çene ucu burundan tutun da diğer yüz uzuvlarına kadar her şeyi değiştirebilir.

Mesela çene çok geride olan bir kişinin yüzü kuş yüzü gibi görünebilir. Bu durumda burun olduğundan daha büyük görünebilir. Ya da çenesi fazlaca önde olan birinin diğer yüz yapılarıyla uyumu bozulduğu için çenenin aşırı büyük olması diğer yüz yapıları üzerinde baskılayıcı bir etken yaratabilir. Bu tür çene bozukluklarının tedavisinde çene dolgusu gibi ameliyatlı ya da başka yöntemlerle ameliyatsız çene ile ilgili birtakım girişimlerde bulunulabilir.

ÇENE DOLGUSU İLE ÇENEDE NASIL DEĞİŞİMLER YAPILABİLİR?
• Çenedeki orantısal sorunlar giderilir.
• Çene hattının belirginleşmesi sağlanır.
• Çene ucu yada hattı öne doğru uzatılabilir.

AMELİYATSIZ DOLGULAR VE AMELİYAT UYGULAMALARI
Çene anomalilerinin belki de en sık gözleneni çene ucunun normalden küçük ve geride olmasıdır. Bu durum mikrogeni olarak isimlendirilebilir. Bu durumda genelde ameliyatsız tedavi seçenekleri içerisinde en uygun tedavi yöntemi çene ucuna dolgu uygulanan çene dolgusu yöntemidir. Bu gerçekten çok etkin bir ameliyatsız çene estetiği uygulamasıdır. Çünkü çene dolgusu uygulandığında kişinin direkt olarak çenesinde bir belirginleşme ve büyüme hissedilir. Bu çene dolgusu yönteminde en büyük avantajlardan biri kişinin hemen sosyal hayatına dönebilmesi ve aynada hemen baktığında sonuç alabilmesidir.

Kazanımlarıysa çene ucunun belirginleşmesiyle altın orana daha çok yaklaşmış estetik bir yüz elde edilmesidir. Ayrıyeten de çenenin küçük olması, joe-line denilen çene kenarındaki birtakım sarkmalara ya da gıdının daha belirgin olmasına yol açar. Halbuki çene dolgusu ile çenenin hafifçe büyütülmesi hem çene kenarlarına hem de gıdı bölgesine bir toparlanma vererek kişinin o bölgede daha iyi bir genişlik elde etmesini sağlar. Yani ameliyatsız çene estetiği uygulamalarına kısaca çene dolgusu denebilir.


UZMANLARIMIZA SORUN


Özel Beykoz Tıp Merkezi hekimleriyle sağlığınızla ilgili sorularınızı paylaşabilirsiniz. Alanında uzman hekim kadromuz paylaşacağınız bilgileri değerlendirip en kısa sürede sorularınızı yanıtlayacaktır.


Acil durumlar için 0216 323 28 28 nolu telefondan destek alabilirsiniz.